הדיאטה שמסתתרת דם

אי פעם חשבת כי סוג הדם שלך צריך להשפיע על החלטותיך לגבי התזונה והפעילות הגופנית שלך?
  • בריאות ,
  • דיאטה

פיטר דאמאנו רופא ונטורופת יצר לעצמו שם עולמי בעיקר על ידי חשיפת התגלית הזו. בשנת 1996,פרסם דאמאנו ספר שממליץ לנו מה לאכול בהתאם לסוג הדם שלנו ( ABO,O, A, B, AB) על אנשים עם סוג דם O לצרוך תזונה עתירה בחלבונים מן החי, אנשים עם סוג דם אחר A צריכים לעסוק בתרגילי מדיטציה כמו יוגה וטאי צ'י. הספר נהנה מהצלחה רבה, וספר נוסף נכתב בעקבותיו.

אז, מה הוא הבסיס לדיאטת סוג הדם? האם מדובר בעובדות או רק באופנה?

דומאנו מתהדר בעובדה כי בתוך שבועיים מאימוץ התזונה, חשים עלייה ברמת האנרגיה, פחות קושי בעיכול, וירידה במשקל, לטענתו ניתן לפתור אפילו בעיות כרוניות כגון אסטמה וצרבת. .

לקטינים הם סוג של חלבון שנמצא בטבע. חלבונים אלה יכולים להתאים במיוחד לפחמימות מסוימות ולגרום להתלכדות-או התקבצות יחד-של תאים. בזמן שהם נמצאים בכל רחבי הטבע, על פי דאמאנו לקטינים התפתחו במיוחד בצמחים לצורך הגנה על זרעים מעיכול אנושי. (מעילי זרע, בעלי ריכוז גבוה של קטינים, חייבים לעבור דרך מערכת העיכול ללא פגע אם הם רוצים להיות מפוזרים בהצלחה.) זה יכול להסביר מדוע חלק מהלקטינים הם עמידים מאוד לחומצת קיבה ותהליכים האחרים של מערכת עיכול. אחוז מסוים של חלבונים אלה (1 עד 5 אחוזים) יכול להיספג ישירות למחזור הדם. זה המקום שבו פחמימות נכנסות למשחק. סוג הדם שלך נקבע על ידי הנוכחות (או היעדר) של פחמימות מסוימות על פני השטח של תאי הדם האדומים שלך. לקטינים ספציפיים עשויים להכיר פחמימות אלה (דמיינו מפתח לקטינים שמתאים רק עם מנעול הפחמימות המקביל שלו) אם תאי הדם האדומים שלך מתאימות לפחמימות "הנעילה", הלקטינים יכולים לגרום לתאים אלה להתגבש ביחד.

לקטינים רבים אינם מפלים ולמעשה גוש תאים ביחד לא משנה את סוג הדם , אבל יש כמה לקטינים שסוג דם מסוים כן משפיע עליהם, כך דאמאנו טוען " עלינו להימנע ממזונות המכילים לקטינים המגיבים באופן ספציפי לפחמימות בתאי הדם האדומים שלנו . יתר על כן, דאמאנו מוסר כי צריך להקפיד על דיאטה העומדת בקנה אחד עם המזון שהיה זמין במהלך התקופה שכל אחד מסוגי הדם התפתחו. לדוגמא, אנשים עם סוג דם O (העתיק ביותר , על פי דאמאנו ) צריכים לאכול כמו הציידים-לקטים שחייו באותה תקופה. דיאטה המושתתת על בשרים וירקות רזים (בדומה לדיאטת פלאו) דאמאנו מספק גם הצעות לאיך אנשים עם כל סוג דם צריכים להתנהל. הוא אפילו מציע קשר בין סוג הדם ואישיות בטענה כי אנשים עם סוג דם B נוטים לגלות תובנה ואינטיליגנציה רגשית גבוהה. בשנת 2013 , כתב העת האמריקאי לתזונה רפואית פרסם סקירה שיטתית וקבע כי דיאטות סוג הדם מחוסרות ראיות תומכות וכי מחקרי ניסויים "מתאימים באמת " טרם נערכו.