דרך לריפוי עצמי

כיצד הייתם נוהגים, לו ידעתם כי לגישתכם כלפי הזולת השפעה עצומה על בריאותכם… תחושת בדידות למשל, מעלה את הסיכון למגוון רחב של מחלות, החל מהתקפי לב, דמנציה, דיכאון ואפילו מוות.
  • בריאות ,
  • אוכל,
  • רפואה אלטרנטיבית

מספר מחקרים מראים כי אנשים שמרוצים מחיי החברה שלהם נהנים משינה טובה יותר, מזדקנים לאט יותר, ומגיבים טוב יותר לחיסונים. לשיפור המצב החברתי שלנו יש השפעה כל כך חזקה על בריאותנו, יעד כדי כך שיש הטוענים כי היא משתווה להפסקת עישון. מומחים לאינטראקציה בין גוף לנפש מתייחסים לממצא זה כאחד החשובים בתחום חקר ההתנהגות. אנשים הנהנים מחיי חברה עשירים, מערכות ייחסים בריאות ותומכות, נוטים לפתח פחות מחלות ותוחלת החיים שלהם ארוכה מהממוצע. בעבר נהוג היה לחשוב שאנשים בודדים דואגים לעצמם פחות, וזוהי הסיבה לנתונים שתוארו, אך, מומחים טוענים שבנוסף לכך ישנם מנגנונים פסיכולוגיים אשר משפיעים באופן ישיר על בריאותנו. מנגנונים אלו דומים אך לא זהים להשפעות של לחץ .

לאחרונה התפרסמו ממצאים שבקרב אנשים בודדים מופעלים מנגנונים של הפרשת קורטיזול (הורמון לחץ), כפי שבעת תגובה דלקתית או במאבק מול חיידקיים המערכת החיסונית מופעלת ע"מ להתמודד עם המצב הרפואי, אך במקרה הנ"ל, קיימת הפעלת יתר של המערכת החיסונית, במידה שאינה בריאה. במצבים שאדם תופס את עצמו כמבודד חברתית, ישנו מנגנון פיזי אשר מפעיל את המערכת החיסונית, אך התפתחות זו נוטה להיות מופרזת ומהירה מידי. התפתחות זו גורמת לכך שאדם מבודד יהיה בסיכון גבוה יותר לטראומה פיזית בהשוואה לאנשים שנמצאים בקשרים קרובים. עיקר ההבדלים בין אנשים בודדים לבין אנשים הנמצאים קשרים חברתיים נובעים מהדרך שבה אותם אנשים תוספים את המצב החברתי שלהם, ולאו דווקא מהקשרים החברתיים שלהם בפועל.

מכך אפשר ללמוד שהפתרון לתחושות הבדידות הוא לאו דווקא לבלות יותר זמן בקרב אנשים אחרים. ע"פ חוקרים מה שבאמת משנה זה היחס שלנו כלפי אחרים. אנשים בודדים נהיים יותר רגישים כלפי מצבים חברתיים מאיימים, וכך הם נוהגים להסתכל על אנשים כבעלי פוטנציאל לפגוע בהם. מחקרים מראים כי שינוי של גישה כזו כלפי בני אדם אפקטיבי יותר לשיפור בדידות מאשר למידה של מיומנויות חברתיות או יצירת יותר הזדמנויות לאינטראקציה חברתית. לסיכום: אם אתם מרגישים מסופקים מהחיים החברתיים שלכם, גם אם יש לכם חבר אחד או שניים, וגם אם יש לכם כמה, אין מה לדאוג. אבל אם אתם מוצאים עצמכם מפוחדים ומאוימים מאחרים, או שאתם מרגישים לבד בעולם, כדאי לחשוב איך לשנות גישה כלפי אחרים, גם תרגישו טוב יותר, תהיו מאושרים, וגם תהיו בריאים יותר.