בריאות עניין סובייקטיבי?

בריאות ומחלה מוגדרים מבחינה רפואית במונחים אובייקטיביים, הלא כן? לו ישאלו אתכם או כל מבין עניין כיצד קובעים בריאותו של אדם הרי שתענו לו כי באמצעות אבחנה של פרמטרים מסויימים.
  • בריאות ,
  • תזונה

עלינו להשלים בדיקה גופנית ולהעריך נתונים כמותיים הכוללים את התוצאות של עבודת מעבדה ובדיקות אחרות - לחץ דם דופק, מדד מסת גוף ועוד... וכיוצא בזאת למעשה ההערכה לקיומנו העתידי ואיכותו מבוססות על ראיות נסיבתיות. אך נתונים איכותיים עשויים להיות חמקמקים והגדרת בריאות עשויה למעשה להיות מורכבת יותר מאשר ניתן לקבוע על ידי מספרים.

בריאות,ככל שהיא נוגעת לפרט עשויה להיות מוגדרת גם על ידי החוויה הסובייקטיבית שלנו, הכוללת גורמים רבים . מישהו עם BMI מושלם עשוי לסבול מחוסר אנרגיה ומכאבים כרוניים. השאלה היא אם הוא צריך להחשב כבריא.

עבור רובנו ,הערכה של בריאות כוללת שיקולים נוספים, כאלו שמצביעים על איכות החיים שלנו. למשל בריאות מערכות היחסים שלנו, תפקוד המערכות של הגוף שלנו, כיצד אנו מתמודדים על לחץ, מה רמת האנרגיה היצירתית שלנו ועוד. עלינו לשאול את עצמינו מה אנחנו מפסידים כאשר אנו עסוקים במרדף יחיד לתוצאה שאליה ועליה אנו כה מקובעים. מליארדי אנשים בכל העולם שואלים את עצמם כל יום האם הם רזים דיו או בעלי מראה צעיר מספיק. עלינו לשאול האם אנו משתמשים בכלים הנכונים כדי לשפוט את הבריאות שלנו? וכיצד פסק הדין משפיע עלינו.

המוטיבציה לשינוי גדלה ככל שקשה לנו לסבול את חוסר שביעות הרצון שלנו . אז אנו שואלים עצמנו היכן אנו נמצאים כעת ולאיזו גרסה של בריאות אנו שואפים , כמו כן מה אנו מוכנים לשנות או לעשות כדי להתקדם למקום שאנו שואפים להיות בו. גורמים רבים כגון גישה למשאבים, השפעות של רעלים סביבתיים ונטייה גנטית עשויים להיות מעבר לשליטתנו . התמקדות בהם עלולה להוביל לתחושות של ייאוש . לעתים , אנו עשויים לבטא כעס או תסכול בנוגע לבריאות , הרגשה שאנחנו עושים כל מה שאנחנו צריכים כדי להיות בריאים , ובכל זאת אנו ממשיכים להתמודד עם אתגרי בריאות .

הציפיות שלנו עשויות להיות שונות בשל מגבלות פיזיות , רגשיות , פסיכולוגיות או אפילו כספית . יש אנשים שלא יכולים להרשות לעצמו לאכול אורגני , לעשות מטהר שנתי או לנצל תוספים , למרות שהם רוצים לממש את פוטנציאל הבריאות שלהם .

ובכל זאת , אם אנו מוכנים לשנות את הדעה וההתנהגויות שלנו , אנו יכולים להיות שותפים ליצירה של הבריאות שלנו . אלברט איינשטיין אמר: " לא ניתן לפתור בעיות עם אותה החשיבה שיצרה אותם .. תנו לעצמכם לחשוב על בריאות בתחושה של פתיחות, מצאו קו שבו המטרה היא שיפור , לא שלמות שלא מגיעה. יש להתמקד במה שבכוחנו לשנות ולשפר באופן הדרגתי , ואז כל צעד שאנו עושים לבריאות יהפוך ליצירה המתמשכת שלה .